Stylowy Kwadrat Showroom wnętrzarski

Showroom wnętrzarski

Strona główna > Blog > Duński design w Twojej przestrzeni

Duński design w Twojej przestrzeni

Dania, choć jest niewielkim państwem, wypracowała sobie styl wnętrzarski, który zyskał popularność na całym świecie. Prostota, minimalizm, a jednocześnie funkcjonalność to trzy cechy, które charakteryzują ten rodzaj designu. Duńczycy doskonale wiedzą, że mniej znaczy więcej, a ich pomieszczenia, mimo iż są pozbawione nadmiaru ozdób, wciąż emanują ciepłem i przytulnością. W stylu duńskim wszystko ma swoje miejsce, a każdy nawet najmniejszy element jest częścią spójnie zaaranżowanej całości. Dominacja jasnych kolorów, otwarte przestrzenie i ograniczona liczba dodatków sprawia, że duńskie wnętrza nie tylko doskonale wyglądają, ale są także wizytówką właścicieli, którzy łączą aranżacyjne trendy z ponadczasowymi rozwiązaniami, które zapewne nigdy nie wyjdą z mody.

Czym charakteryzuje się styl duński w aranżacji wnętrz?

Za prekursorów duńskiego designu uznaje się m.in. Kaare Jensena Klinta, Arne Jacobsena oraz Paula Henningsena. To właśnie ci projektanci po raz pierwszy zwrócili uwagę na to, że poza użytecznością przedmiotów niezwykle ważna jest również ich estetyka, która buduje odpowiednią atmosferę wnętrza i stwarza idealną przestrzeń do relaksu. Jak wiadomo, dla Duńczyków duże znaczenie ma Hygge, czyli stan fizycznego i psychicznego wyciszenia, który pozwala doceniać otaczającą rzeczywistość i uczy dostrzegania szczęścia w pozornie nieistotnych rzeczach. Taki stan pozwala osiągnąć właśnie m.in. dobrze zaaranżowana przestrzeń. Nic dziwnego, że Duńczycy pokochali jasne, przestronne wnętrza, w których panuje harmonia i spójność.

Cechą charakterystyczną stylu duńskiego są pastelowe, najczęściej białe ściany stanowiące bazę dla niebanalnej całości, w której główną rolę odgrywają subtelne akcenty kolorystyczne. Podłogi najczęściej są drewniane lub utrzymane w chłodnych, szarych odcieniach. Zamiłowanie do surowości i naturalności przekłada się też na dominację drewna, metalu i miękkich tkanin w wyposażeniu wnętrz. Meble wyróżnia przyciągający wzrok design, często mylony ze stylem skandynawskim. Zaokrąglone kształty oraz nóżki dodają lekkości fotelom, sofom i szezlongom. Designerskie krzesła zachwycają nieszablonowymi kształtami, które oprócz tego, że są praktyczne, stanowią doskonały element dekoracyjny. W naszej ofercie znaleźć można jedyne takie modele na całym Śląsku.

Co więcej, domeną duńskiego designu są dodatki, choć nieznaczne, zawsze dobierane z najwyższą starannością. Ceramiczne wazony, misy i donice gładkie lub z delikatnymi zdobieniami wpisują się w minimalistyczny charakter wnętrz. Co więcej, uzupełnieniem aranżacji są rośliny, które nawiązują do naturalnego motywu przewodniego designu. Kluczową rolę odgrywa też oświetlenie. Bogactwo lamp o niestandardowych kształtach i wzorach odpowiada za przytulność i ciepło emanujące z wnętrz. Dostępne wśród naszych produktów np. lampy marki Le Klint znają miłośnicy designu na całym świecie. Plisowane klosze powstające ze specjalnego tworzywa lub papieru są niezbędnym dopełnieniem każdego pomieszczenia urządzanego w duńskim stylu. Ich estetyka sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie.

Styl duński, czyli jaki?

Duński design jest zatem połączeniem użyteczności i niebanalnej estetyki, która sprawia, że wnętrza zyskują niepowtarzalny charakter. Fenomenem tego stylu jest to, iż mimo pozornie chłodnego minimalizmu przestrzenie urządzane na modę duńską są przytulne i zaciszne. Subtelna gra dodatków w dobrze doświetlonych, jasnych pomieszczeniach często wyposażanych w kominki i klasyczne piece kominkowe sprawia, że domownicy mogą poczuć domowe ciepło w otoczeniu harmonii i ładu. Optycznie powiększane za pomocą jasnych barw wnętrza potęgują wrażenie przestronności, a drewniane meble i podłogi zbliżają do natury i wpisują się w ekologiczne trendy.

Stylowy Kwadrat

Henryka Dąbrowskiego 13/1
40-032 Katowice
tel. 530 375 044
mail. info@stylowy-kwadrat.pl

© Stylowy Kwadrat. Wszystkie prawa zastrzeżone.